A legtöbben észre sem veszik, milyen sok veszélyes zaj ér minket a szép nyári napokon. Vedd magadhoz füldugóidat és készülj fel a szezon legjellemzőbb káros zajaira!
Szabadtéri koncertek
Ha kiabálnod kell a beszélgetéshez, akkor túl hangos a koncert
Azt gondolnánk, hogy a szabadtéri koncertek nem olyan károsak mint a beltériek, de ez tévedés. A beltéri koncerteken a hang elnyelődik, szabadtéren azonban szétoszlik, melytől a zene még hangosabb.
A koncertek zajszintje gyakran meghaladja a 100 dB-t, ez jóval több az ajánlott 85 dB-es határértéknél, mely potenciálisan káros a hallásra. Amellett, hogy távol maradunk a hangszóróktól, mindenképpen használjunk füldugót.
Nem tudod, milyen hangos lehet a 100 dB? Használhatsz decibelmérőt a mobilodon, habár ezek sokszor nem pontosak. Hasznos szabály viszont, hogy ha nem halljátok egymás beszédét, biztosan káros mértékű a hangerő.
Motorok, motorcsónakok, kabriók
A szél zajos. Nagyon zajos.
Ellentétben azzal, amit alapból gondolnánk, nem a motorzaj, hanem a szélzaj károsítja a hallást. 100 km/h sebességnél a szélzaj meghaladja a 100 dB-t is, mely hangosabb mint egy láncfűrész hangja. Ha a zajexpozíció eléri a 115 dB-t, 15 perc is maradandó halláskárosodást okozhat. Használjunk füldugót minden olyan esetben, amikor nagy szélzajnak tesszük ki magunkat. A szelektív zajcsillapítású termékeknek köszönhetően a füldugó viselése mellett is könnyedén tudunk kommunikálni környezetünkkel.
Tűzijáték
A tűzijátékok különösen veszélyesek
A legtöbb tűzijáték hangja 125 dB-nél is hangosabb, ami elég magas ahhoz, hogy halláskárosodást okozzon. Viseljünk füldugót, illetve biztosítsunk a gyerekeknek is hallásvédőt. Csecsemők és kisgyermekek számára kifejezetten veszélyes, ezért ha tűzijátékra visszük őket, feltétlenül adjunk rájuk fültokot. Nagyobb gyerekek nyugodtan viselhetnek füldugót.
Fűnyírók és lombfúvók
A lenyírt fűnek nem kell halláskárosodáshoz vezetnie. Bármely 85 dB-t meghaladó zajszint károsíthatja a hallást. Sajnos a legtöbb kerti munkához használt gép hangereje 80 dB és 105 dB közötti. A megfelelő óvintézkedések segíthetnek megvédeni a hallást, miközben mégis karbantartjuk az udvarunkat. Az elektromos berendezések csendesebbek, mint a benzinnel működőek, valamint a megfelelő karbantartás is csökkentheti a zajszintet. A használatukat viszont aligha kerülhetjük el, ezért feltétlenül használjunk füldugót minden esetben, amikor például láncfűrészt, sövénynyírót, lombfúvót vagy fűnyírót használunk.
Autóversenyek és sportesemények
Egyes sportesemények önmagukban hatalmas zajt generálnak, mint például az autó- és motorversenyek. Ebben az esetben is alapul vehetjük, hogy mennyire halljuk egymás beszédét, azonban sokszor számíthatunk hirtelen túl hangos zajexpozícióra. Ezt tovább fokozza a tömeg által generált hangerő. A szelektív szűrőjű hallásvédők megelőzik a halláskárosodást, miközben a füldugó viselése mellett hallható az emberi beszéd, így kifejezetten ajánlottak minden olyan helyzetben, ahol a túlzott zaj mellett szeretnénk kommunikálni környezetünkkel.
Összegzés
Menjünk ki a szabadba és élvezzük a jó időt és a nyár előnyeit, ugyanakkor védjük a hallásunkat. Ha pedig fülzúgást vagy -csengést tapasztalunk, feltétlenül ellenőriztessük hallásunkat egy szakemberrel.