A szakértőnkkel tévhiteket is eloszlatunk és megpróbálunk mindenkit felkészíteni a legváratlanabb helyzetekre is.
Mire kell vigyázni a nyaralóknak a fürdőzésnél? Gondolok itt a szabad vizekre és a medencés fürdőzésre.
Természetes vizek esetén csak arra kijelölt helyen szabad fürdőzni. Itt gyakran elérhető elsősegély nyújtó hely is, ha mégis szükség lenne rá. Folyók esetén a nagyobb sodrás, örvények jelenthetnek veszélyt. A vízbe ugrás esetén mindenképpen tájékozódni kell a víz mélységéről. A vízi járművek számára kijelölt területeket el kell kerülni, hiszen komoly sérüléseket okozhatnak.
Otthoni felfújható medencék, strandok esetén gyermekeket még kis vízben sem szabad felügyelet nélkül hagyni, hasznos lehet karúszó használata is.
Minden esetben érvényes, hogy túlhevülten nem szabad vízbe ugrani! Melegben nem ajánlott alkoholt fogyasztani, ittasan, de még bódult állapotban is tilos fürdőzni. Fuldokló kimentésére csak az vállalkozzon, aki maga is jó úszó, megfelelő erőnlétben van, saját épségét nem veszélyezteti.
Sokan egy-egy utazásra kalciumot visznek magukkal – az allergiára. Valóban használ a kalcium, vagy ez egy tévhit?
A kálcium jótékony hatását egyre többen megkérdőjelezik. Valóban nem léteznek nagy esetszámú tanulmányok, amik alátámasztanák a kedvező hatását. Nem javaslom, hogy csak a kálcium csodatévő hatásában bízzon bárki. Allergiás reakció, rovarcsípés, megfázás esetén célzott kezelés létezik, elsődlegesen ezek választandók!
Nyaraláskor sokszor elfeledkezünk arról, hogy mennyit és mit eszünk. Ilyenkor jönnek az emésztési panaszok. Hogyan tudunk megkülönböztetni egy egyszerű gyomorrontást egy ételmérgezéstől?
Nyaraláskor az új környezet, számunkra addig ismeretlen ételek, immunrendszerünk számára ismeretlen kórokozók önmagukban is panaszt, hasmenést okozhatnak (utazók hasmenése néven ismert). Ez gyakori jelenség, de nem szükséges azonnali orvosi ellátás után nézni. Mindenképpen a folyadék bevitelre kell hangsúlyt fektetni, hiszen meleg időben amúgy is megnő a folyadékigény, a hányással, hasmenéssel járó állapotokban ez tovább fokozódik. Sokszor hallom betegektől, hogy inkább nem isznak, úgyis kihányják. Előfordulhat, igen, de akkor sem a saját folyadékterükből veszítik azt a folyadékot. Lassan, kortyonként hideg italt (lehetőleg vizet) kell inni, könnyű, zsír- és fűszermentes ételeket javasolt fogyasztani, és ajánlott két hétig a tejtermékek fogyasztását kerülni. Az új, izgalmas ételek, italok mértéktelen fogyasztása természetesen nyaraláskor sem javasolt. Ételmérgezés talán ennél ritkábban fordul elő, ilyenkor tömeges megbetegedésről van szó, az étel bevizsgálása is szükséges.
Sokan egzotikusabb tájakra vágynak és a „Magyar Tengertől” távolabb, akár a mediterrán térségbe terveznek kikapcsolódni. Milyen védőoltásokkal készüljünk egy egzotikus nyaralásra?
A védőoltásokkal kapcsolatban a Kormányhivatalok Népegészségügyi osztályain (régi nevén ÁNTSZ) elérhető szakrendeléseket javasolt felkeresni. Itt szakorvosok segítenek a célországnak megfelelő oltások, gyógyszerek kiválasztásában, az oltások kivitelezésében. Fontos, hogy miután a védettség kialakulásának kell néhány hét, ill. akár több oltásból álló oltási sor is szükséges lehet, időben fel kell ezen szakrendelést keresni.
Hosszabb repülőutakon 10-12 órákat is ülve kell várnunk míg megérkezünk célállomásunkra. Milyen veszéllyel jár ez a hosszú mozdulatlanság és mit tanácsol, hogy elkerüljük az esetleges egészségügyi problémákat?
A hosszan tartó mozdulatlanság lábainkban rontja a vérkeringést. Elsősorban a vénás keringés lassul le, miután vénáink falában nincs olyan erőteljes izom, mint az artériák falában. Vénáink így nem pumpálnak. A szív felé vérünk az alsó végtagok esetében a vénákat körülvevő izommunkának köszönhetően áramlik. Tartós mozdulatlanság során az izommunka hiányában a vénákban lelassul az véráramlás, melynek következtében a szövetek közé több víz jut ki. Ekkor megdagad a lábfejünk, bokánk. A vénákban maradó vér azonban ezáltal „besűrűsödik”. A lassabb véráramlás és „sűrűbb vér” együtt trombózis kialakulásához vezethet. A mélyvénás trombózis általában egyoldali lábszár duzzanatot, fájdalmat okoz, életveszélyes szövődménye pedig a tüdőembólia.
Megelőzésére 40 év felett az utazás előtt és alatt szedett aszpirin, vagy egyéb ún. thrombocyta aggregáció gátló gyógyszer szedése, ill. utazás során lábaink rendszeres mozgatása javasolt. Óránként néhány percre érdemes felkelni, topogni, guggolni, lábujjhegyre és sarokra állni. Persze hosszabb ideig autóban is utazhatunk, ami ugyanúgy veszélyes lehet. Sokszor látni a sofőr mellett ülőt úgy, hogy lábát felteszi a műszerfalra. A keringés szempontjából ugyan ez jó, de baleset esetén igen veszélyes, így nem javaslom.
Mik azok a kiegészítők, amik nem hiányozhatnak egy utazás során az úti patikánkból?
Mindenképpen legyen nálunk lázcsillapító, fájdalom csillapító. Felső légúti betegségek esetén néhány napig elegendő a tüneti kezelés (torokfertőtlenítő, esetleg nyákoldó köptető), de antibiotikum nem szükséges. Hasmenés esetén orvosi szén (Cralex caps.), tünetek csökkentésére Imodium, ill. elektrolitok (sók) pótlására szolgáló készítmények javasoltak. Aki hányingerrel küzd utazás során, vigyen Daedalont. Napégés megelőzésére szintén sok lehetőségünk adódik, mégis előfordulhat, így célszerű magunkkal vinni Panthenol sprayt. Rovarcsípés, napégés elleni krémek is szükségesek. Kisebb sérülések, horzsolások szintén előfordulhatnak, így javasolt Betadint és ragtapaszt is vinnünk.