Egy frusztrált, mindig dühös vagy stresszes embernek gyakran a máj és az epe tisztítását tanácsolják a népi gyógyászatban.
Mint számos népi megfigyelésnek persze ennek is van tudományos magyarázata. A máj több ismert hormon és neurotranszmitter (ingerület-átvivő anyag) előállításáért vagy használatáért felelős. Jó működése az egész testre kihat és persze gyengesége is, csak éppen ellenkező módon.
Egészséges máj?
Még ha szakértőket kérdezünk meg a máriatövis előnyeiről, akkor sem igazán tudnak megnevezni egy-két közismert hatáson kívül egyebet. A növény magjában található silymarin a ma ismert leghatásosabb májvédő anyag. Ez miatt olyan esetekben amikor a máj fokozott terhelésnek van kitéve bátran tanácsolják a fogyasztását. A rendszeres alkohol- vagy gyógyszerfogyasztás a legfőbb indikáció. A hatóanyag nehezen vonódik ki a magból, ezért teának ritkán javasoljuk. Inkább meg kell enni magában vagy kapszulába töltve.
Van azonban a máriatövisnek pár olyan pozitív élettani hatása, ami miatt sokkal szélesebb körben kellene ajánlani és fogyasztani mint eddig.
Allergiák
Krónikus allergiás tünetek vagy ismert és több vegyi anyagra való érzékenység esetén a máj támogatása segíthet az allergiás tünetek enyhítésében. A máriatövis ezen kívül a drogleszoktatásban is eredményes kiegészítőnek bizonyult több dokumentált esetben.
Bőrproblémák
Számos bőrbetegség esetén hasznos lehet a máriatövis fogyasztása. Ugyanis a máriatövis fokozza az epe termelődését a májban. A termelődött epe pedig képes eltávolítani a székletürítés során a tesztoszteron melléktermékeket, amik az aknét és a pattanásokat okozzák. Hasonlóképpen más bőrbetegségek, mint a krónikus kiütések, ekcéma és pikkelysömör esetén is hatékonynak bizonyult a máriatövis fogyasztása.
Bélbetegségek
A belek, a végbél és az aranyér a következő terület amire a máriatövis hatására fokozódó epetermelés előnyösen hat. Nem csupán a székrekedés enyhül, de igazolva látszik, hogy a Crohn-betegség és más gyulladásos bélbetegségek is enyhülnek a folyamatban. A népi gyógyászat korábban is tanácsolta a máriatövist a visszerek és ezek speciális formája, az aranyér kezelésére. Az eltömődött renyhe máj nem úgy dolgozza fel a vért, mint egy egészségesen működő. Ez a vénákat megterheli és máriatövis fogyasztása esetén enyhülhet.
Hormonegyensúly és más előnyök
A májban termelődő vagy feldolgozott hormonok egyensúlyára is hatással van a tiszta és jól működő máj. Megfigyelték, hogy a premenstruációs szindróma (PMS) és a prosztata-megnagyobbodás is összefüggésben van a májfunkciók rosszabbodásával.
A silymarin, a máriatövis hatóanyaga egy erős antioxidáns. Védi az egész test minden sejtjét a sejtkárosító szabad-gyököktől és erősíti az immunrendszert. Némileg stabilizálja a vércukorszintet, javítja a vérkoleszterin arányát, javítja az étvágyat a zsírok jobb emésztése által, csökkenti az epekő kialakulásának esélyét, javítja a mellékvese funkcióit és előnyösen befolyásolta a kemoterápián átesett emberek felépülését.
A máriatövis hosszú távú kezelés esetén is nagyon jól tolerálható, enyhe mellékhatások (hasmenés, puffadás, hányinger) mindössze a kezeltek 1-2%-a esetén fordulnak elő. Túladagolás veszélyétől nem kell tartani, mivel a terápiás dózis többszöröse esetén sem tapasztaltak káros hatásokat.
Forrás: https://vitaking.hu/rosszmajusag-ellen-mariatovis-maj/