Régi klasszikusok és új, innovatív hatóanyagok – A La Roche-Posay Effaclar termékek összetevői

Szinte minden egyes termékben vannak régi, klasszikus, sokak által ismert, és innovatív, újonnan felfedezett, természetes hatóanyagok, melyek együtt fejtik ki gyógyító, ápoló hatásukat. Néhány gondolatban róluk.

A niacinamid maga a B3-vitamin, mely vízben oldódik, ezért a zsíros bőrűek számára használt könnyű vizes textúrájú krémekben is jól elegyíthető. Részt vesz a fokozott faggyútermelés normalizálásában, jelentős gyulladáscsökkentő hatással bír, meggátolja a pigmentfoltok kialakulását, ill. a már kialakult pigmentfoltokat elhalványítja, a bőr kollagéntermelésének fokozásával ránctalanít, pórusösszehúzó és tisztító hatású, valamint erősíti a bőr saját védőrétegét. 

procerad szabadalmaztatott ceramid. A ceramidok a bőr alapvető, természetes összetevői, melyek fontos szerepet töltenek be a bőr védelmi funkciójában. Emellett a procerad a bőrsejtek melanintermelésének csökkentésével gátolja a pigmentfoltok kialakulását.

Az aqua posay filiformis La Roche-Posay termálvízben tenyésztett baktérium fajta, mely a bőr saját mikrobiómjának egyedi védőköpenye támogatásával erősíti a bőrbarriert, így ellenállóbbá teszi a külső környezet káros hatásaival szemben. A mikrobióm a bőr felszínén és mélyebb rétegeiben milliárd számban jelenlévő, kb. 500 féle mikróba (baktériumok, gombák, vírusok stb.) összessége, amely nélkül nem lehetne a bőr a legnagyobb védelmi pajzsunk. Mikrobiómunk egysége védi meg szervezetünket számtalan károsító környezeti hatástól. 

La Roche-Posay termálvíz egy vulkánikus eredetű, természetes, szelénben gazdag víz, mely speciális ásványi és nyomelem-összetétele révén megfelelő táptalaj a mikrobióm milliónyi alkotója számára, véd az irritációtól és gyulladáscsökkentő hatása is van.

A cink esszenciális nyomelem, ami azt jelenti, hogy az emberi szervezetben igen kis mennyiségben van jelen, de sok élettani folyamatban nélkülözhetetlen. Pattanásos bőrön gyulladáscsökkentő, regeneráló és kórokozó baktérium ellenes, valamint faggyútermelés szabályozó, mattító hatású. 

szalicilsav vagy béta-hidroxisav a természetben megtalálható növényi eredetű hatóanyag, mely hámlasztó, gyulladáscsökkentő és baktérium ellenes hatással is rendelkezik. Ezen tulajdonságai révén veszi fel a harcot az eltömődött pórusok, mitesszerek és gyulladt pattanásokkal szemben. Ezen kívül eltávolítja az elhalt hámsejteket, így bőrmegújító hatása is van.

Az LHA vagy lipohidroxisav szalicilsav származék, gyengédebben hámlasztó és bőrmegújító hatással. Az aknéban, mint lipofíl, tehát zsírban oldódó, komedolítikus (szarusodás oldó) hatóanyag közvetlenül a faggyúmirigyekben fejti ki hatását, így segíti a mitesszerek számának és méretének csökkenését. 

Ezeket az ún. gyümölcssavakat a szépségipar is szívesen használja kifejezett antiaging hatásuknak köszönhetően. A menopauza idején is érdemes ezt a hatásukat kihasználni.  A gyümölcssav tartalmú mikrohámlasztó habzó gél eltávolítja az elhalt hámsejteket, ami után könnyebben felszívódnak például a hialuronsav tartalmú boosterek, retinol készítmények. Ezek a bőr saját kollagén és elasztikus rost termelésének serkentésével a bőrt teltebbé, feszesebbé varázsolják. Jó szívvel ajánlom hát az ifjúkori akne, a perimenopauzában jelentkező pattanások kezelésére, és a tünetmentes, 50+-os bőr fiatalítására is.

carnosin nagyobb mennyiségben megtalálható az emberi agy-, és izomszövetben, csökkenti a sejtek oxidatív stressz okozta károsodását, sejtregeneráló, és támogatja az immunrendszer működését. Csak érdekességként jegyzem meg, hogy élsportolók az izomtömeg növelése, és a teljesítmény fokozása céljából étrend-kiegészítőként szedik. Akne betegségben sejtvédő, regeneráló, antioxidáns képességéért alkalmazzuk.

Az airlicium az űrkutatás során felfedezett szilícium-dioxid származék, egy ultrakönnyű aerogél, mely a mattító hatású hatóanyagok sztárja. 99% levegőből és 1% hatóanyagból álló laza rácsszerkezetének köszönhetően nagy mennyiségű faggyút képes megkötni, amitől a bőr akár 8 órán keresztül tiszta, matt hatású lehet. 

A glicerin szerves vegyület, ún. cukoralkohol. A nevét édeskés ízéről egy francia vegyésztől kapta. Kémiai szerkezetéből adódóan erősen higroszkópos, ami azt jelenti, hogy nagy mennyiségű vizet képes megtartani, tehát a bőrt hidratálja, nem engedi kiszáradni.

ceramidok a bőr legfelső rétegében természetesen megtalálható viaszszerű lipidek, melyek a bőrsejtek (keratinociták) közötti tér legnagyobb jelentőségű lipidjei. Szerepük van a megfelelő bőrbarrier fenntartásában, ill. a meggyengült védőgát, a hidrolipid réteg visszaépítésében, így a vízvesztés csökkentésében.

shea vaj sárgásfehér színű növényi zsiradék, mely egy Közép-Afrikában élő fa terméséből készül. A karité fa (Vitellaria paradoxa) gyümölcse a shea dió, mely akár 60-70% zsírtartalommal rendelkezik, ebből állítják elő a shea vajat. Ez a különleges anyag beépül a bőr saját lipidjei közé, hidratáló, tápláló, nyugtató hatású. 

kaolin és argilla a természetben előforduló, porózus szilikát természetű anyagok, melyek jól elegyíthetők különböző arckrémekben. Szerkezetüknek köszönhetően nagy mennyiségű faggyút és szennyeződést képesek megkötni. Éppen ezért az utóbbi időben a kozmetikai ipar nagy előszeretettel alkalmazza a problémás, zsíros bőr ápolására. Használatánál szerencsére az agyag-szerű maszk hatás elmarad, amit az elegyítő közeg és a többi, már jól ismert hidratáló összetevő garantál. 

Az E-vitamin vagy alfa-tokoferol egy antioxidáns, zsírban oldódó vitamin, mely védi a sejteket a környezet roncsoló hatásaitól.

panthenol, a B5-vitamin előanyaga, mint a bőrápolás egyik „nagy öregje” (kb. 70 éve használják) segít helyreállítani a sérült bőrbarriert, a károsodott lipidréteget. Úgymond ad egy kezdő lendületet a bőr saját helyreállító folyamatai számára, ideiglenesen átveszi bizonyos hiányzó lipidek szerepét.

Végül, de nem utolsó sorban több, mint két évtized tapasztalatai alapján összeállítottam bőrápolási rutinokat bőrtípus, életkor és az akne betegség súlyossága szerint. Hogy is nézhet ki a napi arcápolási rutinja pl. egy nem érzékeny, fiatal, enyhe aknés (a bőr zsírosan fénylő, sok zárt és nyitott mitesszer, apró gyulladt pattanás látszik, nincsenek hegek) bőrű páciensünknek?

Reggel arctisztítónak Effaclar tonikot ajánlok, ezután jöhet az Effaclar Duo+ színezett formulája, mely egyben alapozó is. Az esti tisztításnál az Effaclar mikrohámlasztó habzó gélt javaslom, utána az Effaclar Duo+ krémet. Kiegészítő ápoláshoz akár naponta többször is alkalmazhatjuk az Effaclar A.I.-t a gyulladt pattanások célzott kezelésére, és heti 1-2 alkalommal bevethetjük az Effaclar faggyúszabályozó arcmaszkot is. 

Kicsit leegyszerűsítve, lehet reggel-este Effaclar habzó géles tisztítás, Effaclar Duo+ krém, valamelyik vényre írható helyi hatású, antibiotikum tartalmú ecsetelő csak a gyulladt pattanásokra. Napsütéses időszakban, már tavasztól-őszig, attól függően, mennyit tartózkodunk szabad levegőn, reggel érdemes az Effaclar Duo+ fényvédős formuláját használni, mert a gyulladt pattanások helyén nagyobb valószínűséggel jelennek meg pigmentfoltok. Az UV-fény ezen felül fokozza a bőr elszarusodását, további eltömődött pórusok kialakulását. 

Ha súlyos fokú, hegesedéssel járó aknéra felírunk belsőleg, tabletta formájában szedhető izotretinoint, mely gyakran kiszárítja a bőrt, így az feszül, húzódik, hámlik, akkor a napi 2-szeri bőrtisztításra Effaclar H tisztító krémet, a sérült bőr ápolására Effaclar H hidratáló krémet javasolnék kiegészítő ápolásként. Nem elegendő ugyanis a tiszta vízzel történő bőrtisztítás, mert nem távolítja el a szennyeződéseket, és nem segít visszaállítani a bőr saját védelmi funkcióját. 

Felnőttkori aknéban, pl. a perimenopauza idején, vegyes bőrtípusnál, amikor a makacs, gyulladt csomók az állcsont fölött jelennek meg, mindenképp javaslom a mikrohámlasztó formulákat. Reggel arctisztításhoz Effaclar tonikot, este Effaclar mikrohámlasztó tisztító gélt. Nappalra fényvédőt is tartalmazó Dermablend korrektort, estére pedig az Effaclar ultra koncentrált szérumot. A rutin kiegészítésére természetesen antiaging hatású hialuronsav boostert, C-vitamin szérumot és a kollagén termelődést elősegítő krémeket is használhatunk. 

Ha valaki egyszerűen csak attól szenved, hogy bőrét szinte állandóan zsírosan fénylőnek, tág pórusúnak látja, használja reggel, este az Effaclar mikrohámlasztó tisztító gélt, utána az Effaclar Mat krémet, heti 1-2 alkalommal az Effaclar faggyúszabályozó arcmaszkot, és naponta akár többször is a Serozinc mattító arcpermetet, és bőre üde, matt és egészséges lesz. 

Kiskamaszoknál, a mitesszerek és egy-egy pattanás megjelenésekor, naponta kétszer Effaclar micellás lemosást javaslok, kis vattakorong segítségével, amit nem kell leöblíteni. Utána, szinte csak lencsényi mennyiségű Effaclar Duo+ krémet. 

A fenti rutinok összeállításánál látszik, milyen sokféle ajánlás, megközelítés létezhet attól függően, kinek, milyen a bőrtípusa, betegségének súlyossága, életkora, szed-e vényköteles gyógyszert vagy sem stb. 

Tehát érdemes mindenkinek személyre szabottan kialakítani a napi bőrápolási rutinját, amit szívesen, rendszeresen követni tud, hiszen hosszú hónapokig, akár évekig is eltarthat a kezelés. Ezzel teljesen tünetmentessé tehetjük az érintett bőrt, de a kezelés elhagyása, vagy rendszertelen alkalmazása esetén elmarad a várva-várt eredmény, nem lesz örömünk e remek készítményekben. Tudomásul kell venni azt is, hogy nincs csodaszer, ami hipp-hopp eltünteti a bőrproblémákat. Vannak életszakaszok, pl. serdülőkor, menopauza, amikor a bőr akkori sajátosságai, a hormonháztartás változásai okozzák a tüneteket, tehát akár évekig szükség lehet bizonyos fenntartó kezelésre. Szerencsére ehhez minden adott. Vagy mégsem? Kíváncsi vagyok, milyen újdonságon törik a fejüket a La Roche-Posay kutatói! Én személy szerint örülnék egy retinoid származékot tartalmazó finom krémnek, ami betölthetne egy régóta tátongó űrt. 

Addig is használjuk bátran a készítményeket, ha pedig elakadunk, kérjük bőrgyógyász segítségét, hogy bőrünk igazán szép és egészséges legyen! 

Dr. Dlusztus Ágnes – bőrgyógyász